پروژه تامین، نصب و راه اندازی سیستم اندازه گیری ارتعاشات ۱۲ کولینگ تاور پالایشگاه آبادان

مشتریپالایشگاه آبادان
ساخته شدهپایش بسامد اوکسین
تکمیل شدهتیر 1393
وب سایتIRANDETECTOR.IR
  • پیشنهاد فنی برای مونیتورینگ آنلاین ارتعاشی پالایشگاه آبادان

در این پروژه کارشناسان پالایشگاه آبادان، خواستار راه حل فنی در خصوص مانیتورینگ آنلاین ارتعاشی تجهیزات دوار خود شده اند. این تجهیزات شامل 11 دستگاه کولینگ تاور می باشد، کولینگ تاورهای مذکور از سه بخش موتور، گیربکس و فن تشکیل شده است.

مطابق مذاکرات انجام شده با کارفرما، اختصاص یک سیستم به کولینگ تاورهای مذکور به نحوی که امکان داده برداری توسط دستگاه پرتابل اندازه گیری ارتعاش از خروجی های بافر شده این سیستم فراهم شود، مد نظر قرار گرفته است. لذا شرکت پایش بسامد اوکسین پیشنهادات خود را در قالب دو پیشنهاد مجزا، یکی شامل در نظر گرفتن سیستم محافظتی ارتعاشات و دیگری استفاده از یک BNCconnectionBox به  کارشناسان فنی آن مجموعه ارائه می نماید.

در بخش اول، نوع و نحوه سنسورگذاری بر روی فن های کولینگ تاور مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در ادامه، هر پیشنهاد به صورت مجزا به همراه نحوه مانیتورینگ شرح داده می شوند.

 

  • نوع و نحوه سنسورگذاری

همانطور که در بخش قبل گفته شد، کولینگ تاورهای پالایشگاه آبادان از سه بخش موتور، گیربکس و فن تشکیل شده است. نوع سنسورهای پیشنهادی درهر پروژه با توجه به نوع بیرینگ های موجود (غلتشی) و همچنین شرایط دمایی عملکرد ماشین و محیط تعیین می گردد. لذا باتوجه به عوامل مذکور و طبق استاندارد API670، سنسورهایی که در این پروژه جهت مانیتورینگ تجهیزات دوار مورد استفاده قرار میگیرند، از نوع شتاب سنج خواهند بود. مدل سنسورهای شتاب سنج از نوع AC102 ساخت شرکت CTC آمریکا در نظر گرفته شده است، که مشخصات آن به پیوست این پروپزال ارائه می گردد. نحوه قرار گیری سنسورهای شتاب سنج در بخش های مختلف یکی از  کولینگ فن ها به شرح زیر می باشد:

  1. یک عدد سنسور شتاب سنج در راستای شعاعی و در جهت افقی بر روی بیرینگ سرابتدایی گیربکس
  2. یک عدد سنسور شتاب سنج در راستای شعاعی و در جهت عمودی بر روی بیرینگ سرابتدایی گیربکس
  3. یک عدد سنسور شتاب سنج در راستای شعاعی و در جهت افقی بر روی بیرینگ سرانتهایی گیربکس
  4. یک عدد سنسور شتاب سنج در راستای شعاعی و در جهت عمودی بر روی بیرینگ سرانتهایی گیربکس

با عنایت به آنچه که در بالا گفته شد، در مجموع جهت مانیتورینگ آنلاین ارتعاشی کلیه نقاط مذکور بر روی یکی از کولینگ تاور ها به 4 عدد سنسور نیاز خواهد بود. بنابراین با توجه به تعداد کولینگ تاور ها (11 دستگاه)، 44 عدد سنسور شتاب سنج AC102 در این پروژه مورد نیاز می باشد.

لازم به ذکر است جهت نصب سنسورهای شتاب سنج (افقی یا عمودی)، با توجه به شرایط نرمال عملکرد ماشین تعیین خواهد گردید. بدین صورت که سنسورها در جهتی نصب خواهند شد که آن جهت در عملکرد بدون عیب ماشین از ارتعاشات بالاتری برخوردار باشد.

 

نحوه نصب سنسورهای شتاب سنج AC102 بر روی قسمت های مختلف ماشین استفاده از Stud  خواهد بود ، بدین ترتیب که Stud  طی عملیات سوراخکاری به اندازه 3 میلی متر بر روی محفظه بیرینگ قرار خواهد گرفت و در نهایت  سنسورهای شتاب سنج بر روی Stud  پیچ خواهند شد.

 

 

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *